ОСТАННІЙ НОМЕР
Том 15, №1-2' 2020г.
МЕДИЦИНСКАЯ ПСИХОЛОГИЯМЕДИКО−ПСИХОЛОГІЧНИЙ СУПРОВІД ЖІНОК ІЗ ЗАГРОЗОЮ ПЕРЕДЧАСНИХ ПОЛОГІВ НА ОСТАННЬОМУ ТРИМЕСТРІ ВАГІТНОСТІ ТА ПІСЛЯ ПОЛОГІВ
Для жінки вагітність − дуже сильний за рівнем переживань та специфічний за комплексом відчуттів період, вивченню якого останнім часом приділяється все більше уваги. На основі системного підходу до вивчення індивідуально−психологічних, патопсихологічних та психосоціальних особливостей жінок із загрозою передчасних пологів на останньому триместрі вагітності та після пологів, було розроблено комплекс заходів їх медико−психологічного супроводу. Щоб оцінити його ефективність, на базі Сторожинецької центральної районної лікарні у Чернівецькій області було проведено комплексне клініко−психологічне і психодіагностичне дослідження, в якому взяли участь 150 вагітних на III триместрі вагітності (23 − 37 тижнів), та їх чоловіків. Результати проведеного обстеження жінок у ІІІ триместрі вагітності, відразу після пологів та через рік показали, що завдяки заходам медико−психологічного супроводу у них відбулося покращення психоемоційного стану, самопочуття та подолання емоційного напруження, спостерігалось підвищення рівня соціальної підтримки з боку колег по роботі та громадських організацій, у більшості з них відзначено повну редукцію деформації подружніх відносин. Отже, провадження системи медико−психологічного супроводу жінок із загрозою передчасних пологів на останньому триместрі вагітності та після пологів дало змогу оптимізувати вибір адекватних стратегій поведінки в родині, покращити емоційний стан та самопочуття, ставлення жінки до вагітності та гармонізувати сімейну взаємодію (72,5%) (р<0,001), а також покращити психоемоційний стан матерів, гармонізувати взаємовідносини у тріаді "мати − дитина − батько" у післяпологовому періоді (66,4%) (р<0,001).
Ключові слова: загроза передчасних пологів, медико−психологічний супровід.
- Wold Health Organization (2015). Preterm birth. Accessed 22 Sept 2015.
- World Health Organisation (2017). Maternal Mental Health.
- Филиппова, Г.Г. (2005). Психологическая готовность к материнству. Хрестоматия по перинатальной психологии: психология беременности, родов и послеродового периода. М.: УРАО, 62–66.
- Slattery, M.M., Morrison, J.J. (2002). Preterm delivery. Lancet, 360 (9344): 1489–97.
- Скрипніков, А.М., Герасименко, Л.О., Ісаков, Р.І. (2017). Перинатальна психологія. К.: Видавничий дім Медкнига. 168 с.
- Филиппова, Ю.В. (2003). Психологические основы работы с семьей. Учебное пособие. Ярославль: Институт Открытое Общество,103 с.
- NICE. (2014). National Institute for Health and Care Excellence: Antenatal and postnatal mental health: clinical and service management guidance, clinical guideline 192.
- Kenyon SL, Jolly K, Hemming K, Hope L., Blissett J, Dann SA. et al. Lay support for pregnant women with social risk: randomised controlled trial. BMJ Open, 2016; 6: e009203.
- Stein A., Pearson RM., Goodman SH., Rapa E., Rahman A., McCallum M. et al. Effects of perinatal mental disorders on the fetus and child. Lancet. 2014; 384: 1800–1819.
- Менделевич, В.Д. (2008). Клиническая и медицинская психология:учеб. пособ. 6−е издание. М.:МЕДпресс−информ. 432 с.
- Гринько, Н.В. (2019). Зовнішні та внутрішні ресурси психологічної підтримки у жінок із загрозою передчасних пологів на III триместрі вагітності та після пологів. Психосоматична медицина та загальна практика, 4(4). Київ, С. 1–9.
Завантажити в форматі PDF (1 MB)